Ką turėtų tėvai žinoti kreipdamiesi į vaikų psichologą

Tėvams kyla daug klausimų ir nerimo, susijusio su kreipimusi į vaikų psichologą. Bandysiu išskaidyti nerimą, atsakydama į keletą klausimų, kurie dažnai kyla tėvams pirmojo susitikimo metu.

  1. Kada kreiptis į vaikų psichologą?

Ar vaikui reikalinga vaikų psichologo pagalba, suprasti padeda vaiko santykių šeimoje, akademinių pasiekimų, socialinio ir emocinio funkcionavimo kokybės įvertinimas. Jeigu vaikui kyla sunkumų namuose, mokykloje, bendraamžių tarpe ar visuomeninėje aplinkoje, jo elgesys ima jam trukdyti gyventi pilnavertį gyvenimą, atlikti jo amžiaus tarpsniui būdingus raidos uždavinius, neabejotinai jam reikalinga pagalba.

  1. Kiek užtrunka vaikų psichologo konsultavimas, siekiant įveikti sunkumus ir pamatyti teigiamus pokyčius?

Tai vienas iš esminių klausimų, į kuriuos vaikų psichologas ir ieško atsakymo prieš pradėdamas teikti pagalbą, gydymą. Pirmiausia atliekamas psichologinis įvertinimas, kurio prasmė tokia pati kaip ir vaiko fizinio negalavimo įvertinimas, apsilankius pas šeimos gydytoją.  Kartais šis procesas, galintis trukti apie 5 -10 susitikimų su vaiku bei tėvais, ir yra pagrindinė pagalba, nes psichologinio įvertinimo metu atsakoma, kas vaikui yra ir kokia konkrečiai pagalba gali būti vaikui naudinga, jei apskritai jos reikia. Su tėvais aptariama, ar vaikui reikalinga ilgalaikė pagalba ir naudinga būtų psichoterapija, ar jis pajėgus pasinaudoti ja. Kartais gali užtekti 20-30 vaikų psichologo konsultacijų tam tikrų įgūdžių įgijimui, padėsiančių įveikti išgyvenamą krizę ar paskatinti psichologinį augimą. Kartais veiksmingiausia pagalba vaikui dalyvavimas bendraamžių grupėje, į kurią renkasi panašių sunkumų turintys vaikai. Kartais tam tikri pokyčiai vaiko aplinkoje: šeimoje ar mokykloje, pasirodo turintys didžiausios įtakos problemų sprendimui. Taigi pirmiausia konsultacijos su vaikų psichologu vyksta aiškinantis, kokia ir kokios trukmės pagalba vaikui būtų efektyviausia.

  1. Vaikų psichologo pagalba efektyviausia, kai su juo bendradarbiauja artimiausios vaikui aplinkos žmonės.

Tėvų vaidmuo – suteikti vaikų psichologui informacijos apie vaiką, jo elgesį namuose ir bendruomenėje, paruošti vaiką pirmam vizitui pas vaikų psichologą bei aktyviai įsitraukti į pokyčių procesą. Didžiausia sėkmė įveikiant sunkumus lydės, jei tėvai dės pastangų, siekdami pokyčių. Dažnai reikalingas ir vaiko mokytojų įsitraukimas. Vaikų psichologui labai svarbu šių žmonių bendradarbiavimas ir parama, be to dažnai jis mažai kuo galės padėti. Svarbu suprasti, kad pasiūlymai tėvams ar kitiems žmonėms iš artimos vaiko aplinkos, keisti savo elgesį reiškia paskatinimą išbandyti kitokius elgesio, reagavimo modelius, kurie galbūt pasirodytų efektyvesni nei iki šiol taikyti. Tai problemos sprendimo paieškos, jokiu būdu ne kaltinimas! Čia panašu kaip ir tais atvejais, kai vaikui nustatoma alergija ir šeimai rekomenduojama keisti mitybos įpročius, siekiant įveikti negalavimus. Svarbiausia būti tiesiog pakankamai gerais tėvais, kurie  stengiasi ir geba ištaisyti nesusipratimus bei įveikti kliūtis.

  1. Dažnai tai, kas sukėlė vaiko sunkumus ne taip svarbu.

Vaikų psichologas tyrinėja ir bando suprasti, kodėl šis vaikas šiuo gyvenimo momentu yra toks, koks yra ir kas jam padėtų. Dažnai tėvai kaltina save dėl vaiko sunkumų arba bando suprasti, kas apskritai kaltas dėl situacijos. Tačiau kaltinimai niekur neveda, praeities mes negalime pakeisti, bet galime prisidėti prie geresnės vaiko ateities.

Vaikų psichologė Eglė Dapkevičė


Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Ką turėtų tėvai žinoti kreipdamiesi į vaikų psichologą

Tėvams kyla daug klausimų ir nerimo, susijusio su kreipimusi į vaikų psichologą. Bandysiu išskaidyti nerimą, atsakydama …

15 patarimų kaip išmokyti vaiką tvarkytis?

Vaikų įtraukimas į bendrą veiklą – receptas, užtikrinantis santarvę ir tvarką namuose. Kasdieniai namų ruošos …

Kaip padėti išsiskyrusių tėvų vaikams, kai gimsta brolis arba sesė?

Kaip jaučiasi išsiskyrusių tėvų vaikai, kai naujoje tėvų partnerystėje gimsta sesuo ar brolis? Kaip padėti šiems …