Kaip atitraukti vaiką nuo kompiuterio?

Nuolat girdžiu susirūpinusius tėvus klausiant “Ką daryti, kad vaikas netaptų priklausomas nuo kompiuterio?”.  O kai kurie jau domisi “Kaip ištraukti vaiką iš virtualaus pasaulio?”. Kompiuteris yra patraukli pramoga, tačiau jei vaikas mieliau renkasi virtualią realybę nei gyvą bendravimą, vertėtų susimąstyti. Kas slypi už šio pabėgimo į virtualųjį pasaulį? Atsakyti į šį klausimą svarbu, nes apskritai nėra tokios problemos kaip kompiuteris, yra tik tarpusavio santykių problemos, o besaikis sėdėjimas prie kompiuterio – tik pasekmė, leidžianti identifikuoti sutrikusius santykius.  Šis straipsnis apie tai, kodėl vaikams taip patinka leisti laisvalaikį prie kompiuterio ir ką, mes tėvai, galėtume padaryti, siekdami sumažinti vaiko praleidžiamą laiką prie šio “negyvo draugo“, kol tai netapo problema. Kita vertus, besaikis laiko leidimas prie kompiuterio signalizuoja apie santykių problemas: visų pirma, santykių šeimoje, antra, kitoje socialinėje aplinkoje. Tuomet jau tiesiog atitraukti vaiką nuo kompiuterio nebeužtenka, reikia spręsti tikrąsias problemas.

Kodėl vaikas leidžia laisvalaikį prie IT?

Vaiko domėjimasis informacinėmis technologijomis yra natūralus reiškinys ir tai reikėtų priimti kaip šiuolaikinio pasaulio neišvengiamybę. Šio potraukio priežastys gana įvairios. IT teikiamos galimybės leidžia vaikui  ne tik įdomiai praleisti laisvalaikį, siekiant atsipalaiduoti ar įveikti nuobodulį, palaikyti socialinius kontaktus, bet ir pasijusti kitokiu, būti tuo, kuo gyvenime būti negali. Fantazijai pasireikšti virtuali erdvė neribota. Be to, IT valdyti nėra sudėtinga. Tačiau viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl kai kurie vaikai (ir ne tik!) taip lengvai įninka į virtualią realybę, jog nebegali iš jos išeiti, yra jos pasiekiamumas.  Ką daryti, kad tai netaptų porblema ir vaikas saikingai naudotųsi IT ?

Domėkitės vaiko potraukiais

Man labai patinka patarimas „jei jums siūloma citrina, pasidarykite iš jos limonadą“. Jis veikia! Vaiko domėjimąsi kompiuteriu galima puikiai išnaudoti tarpusavio ryšio stiprinimui, tereikia laikytis nuostatos – „mano vaikas svarbesnis už visa kita“ ir aktyviai domėtis juo. Dalyvaukite jo gyvenime, bendraukite, kartu leiskite laisvalaikį, žaiskite. Pasiteiraukite vaiko apie jo mėgstamus video žaidimus. Pažaiskite juos kartu. Pavirskite mokiniu. Leiskite vaikui mokinti jus to, ką jis geriausiai išmano.

Tai suteiks šimtus galimybių jums pasikalbėti, kartu pasidžiaugti laimėjimais bei suteiks vaikui galimybę pasijusti savarankišku, įtakingu, pasitikinčiu savimi. Žaidimai yra puiki tema pokalbiui: tiek edukacine prasme, tiek galimybė suprasti vaiko poreikius ir svajones. Aptarkite tai, kas vaiką domina labiausiai ir išklausykite iki galo. Paklauskite, koks jo mėgstamiausio žaidimo veikėjo gyvenimo būdas, vertybės? Ar asmuo ekrane elgiasi taip pat kaip jo pažįstami? Išsiaiškinkite kuo vaikui patinka tas veikėjas, už ką jį gerbia? Kuo nepatinka? Išsakykite ir savo nuomonę apie tai, tačiau atsargiai – nepamokslaukite, jei vaikas kalba apie žaidimuose esančius jūsų vertybių neatitinkančius dalykus.  Diskusija padės ne tik geriau suprasti vaiką, bet kartu ir pačiam vaikui suteiks galimybę daugiau pamąstyti apie tai, kas jo gyvenime svarbu. Gali būti, kad po nuoširdaus domėjimosi, ką vaikas veikia virtualioje erdvėje, jūs apie savo vaiką sužinosite tai, ko anksčiau net neįsivaizdavote. Tai gali būti naujų santykių pradžia. Tėvai turi padėti vaikui rasti tas veiklas, kuriomis užsiėmęs jis jaustųsi pilnavertis, galintis daug ką padaryti.

Parodykite, kad kompiuteris gali būti naudojamas ne tik pramogoms, bet ir savišvietai, žinių plėtotei, įvairių įgūdžių tobulinimui (pvz. egzistuoja mokymosi programos, padedančios išmokti vairuoti, groti, tobulinti užsienio kalbos žinias, programuoti ir pan.), skatinkite jį lankytis intelektualiose interneto svetainėse, mokykite to nuo mažumės. Tačiau dar svarbiau suteikti galimybę vaikui laimėti ir patirti džiaugsmą realiame pasaulyje. Siekdami ištraukti vaiką iš virtualaus pasaulio, turime jam pasiūlyti ką nors įdomaus realybėje. Sudominkite vaiką kitomis veiklomis, pasidomėkite, ko jis norėtų, pasiūlykite lankyti sporto, meno ar kito pobūdžio būrelius.

Sukurkite naudojimosi kompiuteriu taisykles

Svarbu atsiminti, kad draudimai artintis prie kompiuterio nieko nepadės. Tai ne išeitis. Kova ne tik, kad nepadeda kontroliuoti, bet dar ir gadina tarpusavio santykius. Verčiau ieškokite galimybių susitarti, o ne susiginčyti. Kartu su vaiku nustatykite naudojimosi kompiuteriu taisykles ir būtinai aptarkite pasekmes už jų nesilaikymą!  Vaikai dar nėra tiek subrendę, kad žinotų savo galimybių ribas. Būtent mes, tėvai, ir turime jas nustatyti. Kaip mes nuo pat mažumės mokome vaikus įvairių tinkamo elgesio taisyklių, taip turime mokyti juos ir atsakingo naudojimosi kompiuteriu bei internetu taisyklių. Tačiau prieš sudarydami tokias taisykles atminkite, kad vaikas turi teisę savo asmeninį laiką panaudoti kaip tinkamas, vertinkite jį taip pat pagarbiai kaip kad norėtumėte, kad jis vertintų jūsiškį. Raskite abiem pusėm priimtiną sprendimą. Svarbiausia sudarant taisykles atrasti  pusiausvyrą tarp gerumo ir griežtumo: suteikiamos laisvės ir nustatomų ribų. Bet visa tai darykite atsižvelgdami į vaiko amžių. Rekomenduojama, kad taisyklėje dėl kompiuterio naudojimosi būtų paminėti trys pagrindiniai vaiko įsipareigojimą atspindintys punktai: laikas, turinys, rūpinimasis sveikata.

Laiko ribos

Nustatydami laiko normą aptarkite klausimą „Kiek laiko praleidžiu prie kompiuterio (žaidžiu, naršau internete, ruošiu pamokas ir pan.)?“ Kad vaikas nemanipuliuotų praleistu laiko kiekiu prie kompiuterio galite paprašyti, kad įspėtų prieš sėsdamas prie jo. Kontroliuokite šį laiką primindami ribas mechaninėmis priemonėmis: padėkite laikrodį prie kompiuterio ar  lapelį su užrašytomis valandomis, kada baigti. Galite nustatyti žadintuvą ar netgi kelis, skambančius vienas po kito. Įdiekite naudojimosi kompiuteriu laiko ribojimo programą ir užprogramuokite kompiuterį taip, kad po tam tikro laiko žaidimo įsijungtų užrašas „metas baigti, drauguži“ ar „tavo laikas pasibaigė“. Galite patys žodžiu priminti, perspėdami „liko 10 minučių… 7 minutės ir t.t.“. Kai nesate šalia paskambinkite, pasiteiraukite, ką vaikas veikia, ar laikosi duoto žodžio.

Turinys

Antras taisyklės punktas apie turinį nurodo, kad reikėtų su vaiku aptarti šiuos klausimus: ką veikiu prie kompiuterio? Kokius žaidimus žaidžiu? Kokiuose internetiniuose puslapiuose naršau? Kaip vaikas laikosi šio įsipareigojimo, kontroliuoti galima tiesiog paprastai stebint, ką jis veikia prie kompiuterio. Tai padaryti bus lengviau, jei kompiuterį laikysite visiems prieinamoje ar atviroje vietoje. Neskubėkite apdovanoti vaiko suteikdami galimybę turėti kompiuterį savo miegamajame.  Taip pat tikrinkite lankytų puslapių internete istoriją. Naudokite interneto turinio filtravimo programas.

Rūpinimasis sveikata

Rūpinimasis sveikata taip pat yra svarbus punktas, kurį reikėtų aptarti, turint omeny, kad vaikai kartais taip įsijaučia į kompiuterio teikiamus malonumus, kad atsisako pilnaverčio miego, pamiršta pavalgyti, o ką jau bekalbėti apie buvimą gryname ore ir pan. Svarbu akcentuoti, kad būtinos pertraukėles. Aptarkite, kas kiek laiko daryti jas.

Kompiuteris kaip privilegija

Kai kuriose situacijose galima kompiuterį paversti privilegija, o ne teise. Tokiu atveju į naudojimosi kompiuteriu taisyklę galite įvesti ir punktą „Kada galiu naudotis kompiuteriu?“, taip kompiuterį paverčiant apdovanojimu už kitų taisyklių laikymąsi, už pasiekimus ir pan. arba sudarykite griežtą dienotvarkę, pvz. „kompiuteris tik paruošus pamokas“. Kontrolė galima ir uždėjus slaptažodį (tai vienas iš griežtų būdų), tuomet vaikas visada turės paprašyti, kad įjungtumėte kompiuterį. Specialistai pabrėžia, kad iki miego likus mažiausiai 1 valandai, kompiuteris kaip ir televizorius turi būti išjungti.

Ką daryti, kad vaikas laikytųsi duoto žodžio?

Pagrindinė sąlyga – jūsų pozicijos tvirtumas. Tai  pirmiausia įsipareigojimas sau. Dažnai tėvai patys žiūri pro pirštus į taisyklių laikymąsi, o jei vaikas pajus, kad gali išsisukti tai būtinai tuo pasinaudos. Susitarimas yra susitarimas, vaikai tai supranta, todėl jei jūs laikotės duoto žodžio, jo laikysis ir vaikai. Šį susitarimą užrašykite ir pasirašykite. Prieš sėdant prie kompiuterio iš anksto priminkite apie taisykles, o jei tokių dar neturite tai čia pat nustatykite ribas: perspėkite kiek ir kodėl gali žaisti ir nesileiskite į jokius įkalbinėjimus. Susitarkite, o ne susipykite. Tačiau dar svarbiau, patys rodykite tinkamą pavyzdį. Skelbdami ultimatumus vaikui privalome juos taikyti ir sau.

Būkite bendražygiais įveikiant sunkumus! Sėkmės!


Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Ką turėtų tėvai žinoti kreipdamiesi į vaikų psichologą

Tėvams kyla daug klausimų ir nerimo, susijusio su kreipimusi į vaikų psichologą. Bandysiu išskaidyti nerimą, atsakydama …

15 patarimų kaip išmokyti vaiką tvarkytis?

Vaikų įtraukimas į bendrą veiklą – receptas, užtikrinantis santarvę ir tvarką namuose. Kasdieniai namų ruošos …

Kaip padėti išsiskyrusių tėvų vaikams, kai gimsta brolis arba sesė?

Kaip jaučiasi išsiskyrusių tėvų vaikai, kai naujoje tėvų partnerystėje gimsta sesuo ar brolis? Kaip padėti šiems …