Kaip paruošti vaiką vizitui pas vaikų psichologą?

Tėvai dažnai nerimauja prieš atvesdami vaiką pas psichologą. Jiems kyla klausimų: „Ar turėčiau pasakyti apie atvykimą? Ką turėčiau sakyti? Ką daryti, jei vaikas nenorės ateiti?“. Nuslėpimas ar melas apie būsimą apsilankymą tik kuria arba gilina tarpusavio santykių problemas, todėl svarbu iš anksto ir nuoširdžiai perspėti vaiką apie būsimą apsilankymą pas vaikų psichologą.

Normalu, kai tėvai nerimauja. Normalu, jei ir vaikas nerimauja prieš atvykdamas pas vaikų psichologą. Jiems gali kilti klausimų, kas yra vaikų psichologas, ką jis veikia ir kodėl jie turėtų lankyti konsultacijas. Nežinant, ko tikėtis ar pasitinkant naujoves visiems žmonėms nerimas kyla natūraliai. Todėl siekiant sumažinti šį nerimą, svarbu vaiką tinkamai paruošti susitikimui su vaikų psichologu. Kaip tai padaryti? Kada ir ką reikėtų vaikams pasakyti prieš apsilankymą pas vaikų psichologą?

Pasiruoškite pokalbiui

Skirkite specialų laiką pokalbiui apie ėjimą pas vaikų psichologą, kad būtų galimybė vaikui atsakyti į visus jam rūpimus klausimus. Ši informacija neturėtų nuskambėti po sunkios dienos, uždarant duris ar konflikto įkarštyje, tai vaikui atrodytų kaip bausmė. Pokalbio lengvumas siunčia vaikui žinutę, kad ieškoti pagalbos yra normalu. Praneškite vaikui, jei jau buvote nuvykę patys pas vaikų psichologą, nes paprastai specialistas susitinka pirmiausia su tėvais, prieš pasimatydamas su vaiku. Jei vyksite kartu su vaiku, informuokite jį apie tai.

Įvardinkite kreipimosi priežastis

Kalbantis svarbiausia būti nuoširdžiam ir sakyti teisybę apie kreipimosi į vaikų psichologą priežastis. Netiesa arba vengimas apie tai kalbėti gali vaikui didinti nerimą ir nepasitikėjimą, o tai trukdo sėkmingam pirminio kontakto su specialistu kūrimui.  Kreipkite dėmesį į pozityvą, verčiau įvardinkite, kad einate, siekdami jaustis geriau, užuot akcentuodami esamas problemas.

Suteikite aiškumo

Vaikams suprantama kalba paaiškinkite, kas yra vaikų psichologas, kuo jis skiriasi nuo kitų specialistų, su kuriais vaikui yra tekę susidurti.

Mažesniems vaikams galite pasakyti, kad vaikų psichologas kalbasi su vaikais ir tėvais bei žaidžia, siekdamas padėti išspręsti problemas ir geriau pasijusti.  Aiškindami, remkitės vaikams suprantamomis analogijomis. Galite sakyti, kad vaikų psichologas padeda vaikams pamatyti stipriąsias savybes ir išugdyti norimas, pasiekti pergalių, kaip ir krepšinio treneris padeda komandai pasiruošti varžyboms ir jas laimėti. Pasinaudokite literatūra**, padedančia vaikams suprasti, kas yra vaikų psichologas ir kas vyksta jo kabinete.

Papasakokite, ko vaikas atvykęs pas vaikų psichologą gali tikėtis: kaip vyksta konsultacija, kiek laiko ji trunka, ką vaikas galės daryti, kur bus ir kaip atrodys kabinetas*.

Vietos, aplinkos, į kurią vaikas eis, apibūdinimas gali turėti didelės reikšmės mažinant nerimą, kurį kelia nežinomybė. Pasakykite, kad vaikų psichologo kabinete bus žaislų, kur jis randasi (mokykloje, ligoninėje, privačiame name ir pan.). Perspėkite, ar būsite kartu su vaiku kabinete, ar jis liks vienas su vaikų psichologu. Informuokite, jei lauksite laukiamajame arba būsite netoliese.

Padrąsinkite

Kalbėkite apie vaikų psichologą pozityviai, vengdami sudaryti įspūdį, jog tai dar vienas suaugusysis – tėvų atstovas. Padrąsinkite elgtis laisvai, būti savimi. Perspėkite, kad viskas, ką vaikas pasakys psichologui ir ką veiks susitikimo metu bus laikoma paslaptyje ir be vaiko leidimo niekas nesužinos, net tėvai. Vaiko paslaptys, nepaisant jo nuomonės, gali būti atskleidžiamos tėvams tik tuo atveju, jei vaikui gresia pavojus sveikatai ar gyvybei iš aplinkinių ar yra savižudybės rizika ***

Akcentuokite bendrumą 

Perduokite vaikui žinutę, kad sunkumai sprendžiami bendromis pajėgomis, kad vaikų psichologas kalbėsis ir padės ne tik jam, bet ir tėvams. Išsklaidykite galimus klaidingus vaiko įsitikinimus apie save, pabrėždami, kad jis nėra problema.

Vaikų psichologė Eglė Dapkevičė

 Publikuota psichika.eu 


*   Vaikų psichologo kabinetas nuotraukoje. Tai erdvė, kurioje dirbu su vaikais aš.
** Lietuvoje išleista  3–11 metų vaikams skirta I. Banionienės , A. Pundzevičienės knyga „Knyga vaikams apie psichologus“. Daugiau apie knygą čia
*** Pagal psichologo profesinės etikos kodeksą (2017) 1.2.2 punktą: Konfi dencialią informaciją psichologas gali atskleisti tik tuomet, jeigu akivaizdžiai gresia rimtas pavojus visuomenei, kliento ar kitų asmenų sveikatai arba gyvybei, ir nepažeidus konfidencialumo neįmanoma išvengti žalos ir tuomet, kai konfidencialią informaciją atskleisti psichologą įpareigoja Lietuvos Respublikos įstatymai ir kiti teisės aktai. Pastaruoju atveju psichologas turi pateikti tik su byla tiesiogiai susijusią konfidencialią informaciją.

Komentuokite

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Ką turėtų tėvai žinoti kreipdamiesi į vaikų psichologą

Tėvams kyla daug klausimų ir nerimo, susijusio su kreipimusi į vaikų psichologą. Bandysiu išskaidyti nerimą, atsakydama …

15 patarimų kaip išmokyti vaiką tvarkytis?

Vaikų įtraukimas į bendrą veiklą – receptas, užtikrinantis santarvę ir tvarką namuose. Kasdieniai namų ruošos …

Kaip padėti išsiskyrusių tėvų vaikams, kai gimsta brolis arba sesė?

Kaip jaučiasi išsiskyrusių tėvų vaikai, kai naujoje tėvų partnerystėje gimsta sesuo ar brolis? Kaip padėti šiems …